Líchovy 2018 – letní tábor (14 dní)

30. června – 14. července 2018
Na letošní tábor se přihlásilo 27 klientů a celkově 17 asistentů. Pokud se Vám naše příspěvky líbí, neváhejte komentovat a případně lajkujte naš Facebook.
Tešíme se na Vaše komentáře!

Aktuální dění z letního tábora v Líchovech – živý deník.

ceastovatelé

Hana Bobvošová
Silvie Humlová
Sabča Majerechová
Nela Varmužová
Marcela Poštůlková
Klára Vávrová
Martina Škaloudová
Jana Hrudková
Jana Roučková
Lucka Dědečková
Tereza Koňaříková
Andrea Sabová
Míša Zazvonilová
Verča Machačná
Markéta Kočová
Tomáš Hoidekr
Zdeněk Jaroš
Ondřej Bystřický
Jan Matys
Tomáš Soukup
Víťa Kouřil
Martin Slavík
Marek Bradáč
Láďa Sviták
Aleš Vlasák
Jan Bulíř
Břetislav Jetel

průvodci

Iva Reichová
Eva Hercíková
Terka Jinochová
Olga Mečířová
Markéta Fejtková
Michaela Soukupová
Katřina Zelenková s Eliškou
Andrea Fizérová 
Ludmila Kantoríková
Jana Horáčková
Kateřina Silná
Blanka Čáslavská
Jiří Blekta
Ivan Vencl
Ondřej Dragoun
Ondřej Šoltys
Vlastík Baník
Pavel Vávra
Tomáš Hendrych
David Polák
Lukáš Mečíř
Jan Trejbal

sobota – příjezd do rekreačního střediska

Vážení rodiče, přátelé, kamarádi a příznivci naší Asociace. Po roce se opět hlásíme z letního tábora, který letos začal již poněkud dříve, než jsme zvyklí – na začátku července. Ale vo to nic, aspoň je stabilnější počasí. 😉 Cesta do Líchov proběhla dle všech regulí a pravidel slušného chování. Po příjezdu do Líchov jsme nejprve pozdravili naši oblíbenou zatáčku, vyložili jsme všechny tašky a další zbytečnosti a hurá na večeři. Středisko nás uvítalo klasickým českým knedlem, zelem a vepřem :-). Po nezbytném hudebním večeru jsme se uchýlili do svých postelí a s představou počínajících úžasných 14 dnů jsme spokojeně usnuli. 

večeře:vepřové maso, knedlíky, zelí

neděle – první táborový den

V rámci našeho letošního cestopisu Letem světem 2018 jsme dnes navštívili Slovensko. Po vyslyšení základních slovenských zajímavostí byla Tatra pokořena Tatrankami-hodem dalekým. Vzpomněli jsme si na legendárního Jana Železného. Následovalo uctění památky zakladatele parašutismu Štefana Baniče. Vajíčkoví parašutisté zvládli svůj úkol nad očekávání. Později naši cestovatelé zachránili polského turistu z porouchané lanovky. Zanedlouho nás čekala návštěva piešťanských lázní. Zde byla vyzdobena obličejová část našich cestovatelů. Odpoledne si naši hrdinové zariskovali ve legendární hře Riskuj. Po prověření znalostí přišla zasloužená odměna v podobě slovenské diskotéky… 😉

snídaněšvédský stůl
obědkuřecí vývar s nudlemi, guláš s těstovinami
večeřebramborová kaše s domácí sekanou, koláč

pondělí – druhý táborový den

Druhý den byl v duchu Francie. Po snídani jsme si poslechli informace týkající se této země. Potom proběhla ochutnávka typických francouzských jídel, kdy určení cestovatelé z každého oddílu měli zavázané oči a poznávali nové a zajímavé chutě. Hned potom nám přišel dopis, ve kterém byl vzkaz psaný francouzsky, ve kterém se psalo, že jednotlivé týmy musí postavit co největší Eiffelovu věž, a to co nejjednodušeji a nejvtipněji. Následující aktivita se týkala všem jistě známé Pevnosti Boyard. Cestovatelé si vyzkoušeli lovení lahví až ze dna ledového bazénu, hledání lžičky mezi pavouky a v nechutném slizu, rozuzlování hádanek u otce Fury a hledání světelných čelenek v temné místnosti. Nakonec nás čekal miniturnaj ve hře pétanque a kvíz o všem, co jsme se za celý den naučili 

snídaněšvédský stůl
obědpolévka zelná, rizoto
večeřevepřový plátek, hranolky, obloha

úterý – třetí táborový den

Máme za sebou třetí den, který patřil slunné Itálii. Dříve, než se italské ulice zaplnily stovkami turistů, notně opatláni opalovacím krémem jsme vyrazili na procházku, během které jsme objevovali a obdivovali památky a krásy Itálie. Následovala výroba tradiční italské pochoutky – pizzy. Týmy dostaly vodu, olej, mouku a nelehké zadání: největší a nejlákavější pizza vyhrává! Díky exotickým přísadám vznikly pizzy jako „sešívačková“, „křehká lepidlová“ nebo „lesní směs“. Po vydatném obědě a zaslouženém poledním klidu nás čekala velká italská party… domácí zmrzka, meloun, plážové koktejly a celkem teplé moře – no to je sen. Následovala romantická večeře při svíčkách. Den byl zakončen zdemolováním Pompejí žhnoucí lávou doprovázeném tóny romantických a zamilovaných písní.

středa – čtvrtý táborový den

Dnešní den byl pro nás dnem výletním. Naším vlastním letadlem jsme se dostali na místa, kam oko běžného turisty nedohlédne, mezi velká letadla světových společností! Po vystoupení na Terminálu 3 nás přivítala naše milá paní průvodkyně Markéta a zavedla nás na letištní kontrolu. Ačkoliv vozíky pískaly jako divé a rozzářily kontrolní rám, pustili nás dál. Následovala prohlídka letiště, viděli jsme runwaye, vzlétat i přistávat letadla a Markéta nám ukázala i tajemství parkování těchto velkých strojů. Po prohlídce, která nám odhalila spoustu zajímavostí, jsme dostali upomínku na tento skvělý den. Cesta zpátky naším letadlem trvala trochu déle, ale náš pilot to zvládl na výbornou. 

snídaněšvédský stůl
obědchléb s kuřízkem (balíček místo oběda)
večeřešpagety s vepřovým masem

čtvrtek – pátý táborový den

I během dnešního dne nás čekal výlet. Po nástupu do letadla jsme se vydali směrem na Americký kontinent. Po přistání nás čekala procházka k zatopeným lomům, kde se do dnes těží vysokoprocentní vápenec. Při pohledu na tyto lomy z povrchu zemského se nám zatajil dech. Výhled na tyto lomy z vyhlídky byl naprosto fenomenální a všem se to velice líbilo. Náš pohled směroval na jeden z největších lomů, který se nazývá Velka Amerika. Po procházce po povrchu Země nás čekaly již nevyužívané štoly. Před vstupem do těchto bohem zapomenutých míst jsme se museli vyzbrojit módními doplňky ve tvaru helmy a baterky, abychom byli chráněni a viděli si pod nohy. Na začátku prohlídky nám byla vysvětlena bezpečnostní pravidla, která jsme splnili na výbornou. Štolami nás provázeli dva průvodci, kteří na nás dávali pozor a hlídali nás, abychom se někde nezatoulali. Bylo nám vysvětleno, jakou metodou a postupem vznikly všechny lomy a štoly. Po vstupu jsme se nacházeli zhruba 35 metrů pod zemským povrchem, ušli jsme zhruba 800 metrů hlavní cestou. Na této cestě nás čekaly nádherné výhledy z oken na již nevyužívané a zatopené lomy. Nacházeli jsme se v nádherném prostředí tohoto kontinentu, viděli jsme Velkou a Malou Ameriku, Mexiko a Kanadu. Po této exkurzi nás čekal zpětný nástup do našeho soukromého tryskáče a letěli jsme zpět směrem Prosaz, cesta byla bez problémů a náš pilot to zvládl opět na výbornou.

snídaněšvédský stůl
obědchléb s příchutěmi + jablko + meruňka + trubičky (balíček místo oběda)
večeřebažant alá kuře, šťouchané brambory

pátek – šestý táborový den

Během šestého dne tábora nás čekala cesta do země zapadajícího slunce. Hned na ranní rozcvičce na nás čekaly dvě překrásné Geishy, které na našich tvářích rozzářily úsměv a nabily nás dobrou náladou. Po snídani nás během dopoledne čekaly soutěžní disciplíny v japonském duchu. První disciplína se nazývala „poslední sousto“, během které probíhala soutěž mezi třemi účastníky zájezdu z různých týmů. Cílem bylo sníst poslední sousto japonských nudlí ze společné misky. Dalším dopoledním úkolem bylo postavit z nudlí co nejdelšího hada, jediný háček byl v tom, že jsme nestavili hada týmového, ale úkolem bylo škodit ostatním týmům a stavět hada jim. Kdo měl nejkratšího hada, ten vyhrál. Po tomto soutěžním dopoledni nás čekal oběd a odpolední klid. Po této pauze jsme se pustili do ruční výroby vějířů, českého sushi, psaní korespondenčních lístků a zábavy v bazénu. Odpoledne bylo v poklidném rytmu japonské hudby a plné kreativní práce. Po večeři nás čekal závěr dne, který probíhal v pohodě u táboráku a buřtů. Hráli jsme na kytaru, zpívali, tancovali a užili si krásy večera. 

snídaněšvédský stůl
obědvrabec, bramborový knedlík, zelí
večeřesrbská mousaka s bramborem a zeleninovým salátem

sobota – sedmý táborový den

Tak jako vždy náš sedmý den tábora započal budíčkem a následovala rozcvička v rytmu tuniské hudby. Po protažená celého našeho těla nás čekala snídaně a dopolední program. Během dopoledního programu nás čekal velký výběr workshopů, na výběr byly celkově 4. První workshop měl zaměření na výrobu kávy a její historii, proběhla přednáška, výroba a následná ochutnávka výběrové kávy. Účastníci byli seznámeni s veškerou přípravou a procesem výroby. Druhý workshop byl zaměřen na výrobu přátelských náramků, které se vyráběly ze speciální tuniské nitě a umotány speciální technikou. Každý vyráběl náramek pro svého kamaráda a následně mu ho daroval. Cílem třetího workshopu bylo mistrovství světa ve stolním fotbálku, v tomto turnaji vyhrála velmi těsně Anglie. Čtvrtý workshop byl pro všechny odpočinkový. Zalehli jsme do lesa na karimatky, užívali si krásy přírody, hráli hry a kvízy. Po velmi zajímavém dopoledni nás čekal vydatný oběd a odpolední klid. Poté jsme se všichni sešli u bazénu, kde jsme využili krásy počasí a schladili se v příjemné vodě. Zde jsme strávili celé odpoledne a následovala večeře. Večerní program byl do poslední chvíle pro všechny záhadou. Čekalo na náš velmi utajované překvapení. Po chvilce napětí za námi dorazili nádherné břišní tanečnice, které předvedly svůj um a daly nám lekci břišních tanců. Tento den byl velmi zajímavý a zábavný, všichni jsme si to velmi užili. Zakončen byl hromadným tancem v tuniském stylu a následnou večerkou. 

snídaněšvédský stůl
obědfrankfurtská polévka, čočka na kyselo, uzené maso, okurka
večeřevepřové na paprice, kolínka

neděle – osmý táborový den

Dnes nás čekala další daleká cesta, tentokrát do Severní Ameriky, kde navštívili jsme MEXIKO. Ráno jsme se probudili do dalšího slunečního dne a dopoledne jsme strávili stavbami aztéckých věží. Vzhledem k tomu, že jsme použili špejle, bonbony marsmallow a sušenky, jsme po vyhodnocení soutěže svoje věže snědli. Typický mexický oběd řízek s bramborovou kaší všichni uvítali. Po poledním klidu jsme se znovu sešli u bazénu. Otužilejší se koupali, ostatní se věnovali malování a vyrábění. Odpoledne jsme zakončili nácvikem mexického tance Macarena. Po večeři proběhla soutěž v originálním předvedení tohoto tance a následně karaoke show. 

snídaněšvédský stůl
obědkvětáková polévka, kuřízek z vepře, bramborová kaše
večeřevepřová rolka, rýže

pondělí – devátý táborový den

Ráno se po nebi honily první mráčky a během dopoledne na nás spadly první dešťové kapky. Naši náladu ale nic nezkazilo. Po snídani jsme se tradičně sešli před ubytovnou a Evička si pro nás připravila celodenní exkurzi na daleký kontinent Austrálii. Po snídani jsme na hřišti zkusili objevit Austrálii, skládali puzzle kontinentu, předávali si tichou poštou básničky Jiřího Žáčka a učili se nosit nafukovací balonky v klokaní kapse. Po poledním klidu jsme se ještě chvilku osvěžovali v bazénu a ten, kdo o koupání neměl zájem, vystřihoval mapu noční oblohy. Konec dne jsme zakončili pozorováním noční oblohy a kytarovou show Jéni. 

snídaněšvédský stůl
obědčesnečka, koprová omáčka s knedlíkem a hovězím
večeřezapečené těstoviny s okurkou

úterý – desátý táborový den

Dnešní táborový den byl trochu zvláštní, snad proto, že jsme cestovali do Ruska. Začátek dne se sice vyvedl (super rozcvička, záchodové povinnosti splněny na jedničku, výborná snídaně). Pak to ale začalo drhnout. Původně plánovaný výlet se nám trochu zkomplikoval. Sergej Pavčov, který nám slíbil zapůjčit svůj autobus, volal při ranním nástupu, že má poruchu a že pro nás nemůže přijet. Co s tím? Okamžitě jsme volali našeho dvorního řidiče pana Čapka, jestli by neměl čas. Ochotně nám přislíbil pomoc, ale až na čtvrtek, před tím neměl čas. Nedá se nic dělat, výlet musel být odložen. Stejně mělo odpoledne pršet. A co s načatým dnem? Nebojte, užili jsme si ho na 120 %! Za zvuku ruských písní jsme se šli seznamovat s ruskými hrami a nakonec jsme si v nich rozdali i několik soutěžních klání! Odpoledne přišel slibovaný déšť, tak jsme se zavřeli do místní sokolovny a pařili dál. Bylo to úžasné odpoledne. Soutěžní a odpočinkové zároveň. K večeru nás napadlo, že už jsme dlouho nezpívali a ani netočili žádné videoklipy. Tak jsme to hned napravili a po večeři nazkoušeli a nazpívali úžasný videoklip. Nyní je ještě ve střižně, ale určitě vyčkejte, představíme Vám ho. A stojí to za to ;-). 

snídaněšvédský stůl
obědbramboračka, karbenátek s brabmorem
večeřecikánský pátek s rýží

středa – jedenáctý táborový den

Ranní paprsky nám hned od probuzení navodily jižanskou atmosféru a rozcvička v rytmu samby nám rozproudila parádně krev. Po snídani jsme se začali chystat na pravý brazilský karneval. Z oddílů se staly taneční školy samby a jali jsme se chystat pestrobarevné kostýmy a choreografii na odpolední karnevalový rej. Karneval v Riu odstartoval žlutý tým, který i přes mráčky vnesl do karnevalu brazilské slunce, hned v závěsu následoval tým zelenější než amazonský prales a karnevalové rejdění uzavíral tým v barvě Atlantiku, který omývá brazilské břehy. Nabuzení karnevalovým veselím jsme po večeři protančili kecky na koncertě kapely Septima, která za námi přijela. Celou středu jsme protančili a znaveni ulehli plni očekávání, co nás bude čekat po probuzení. 

snídaněšvédský stůl
obědgulášová polévka, ovocné knedlíky s meruňkami
večeřehovězí plátek na česneku, brambory, špenát

čtvrtek – dvanáctý táborový den

Protože jsme předešlou noc protančili, nemuseli jsme před snídaní protahovat svá těla na rozcvičce. Pro dnešní den jsme měli naplánovanou expedici v jejímž cíli nás čekal poklad. Ale pěkně po pořádku. Kolem 9:30 byl přistaven expediční bus a po nástupu jsme mohli směle vyrazit. V rukách jsme měli jen mapu, která nám přibližně určovala kudy nás má pan řidič vézt. Cestou jsme měli hledat místa, která byla v mapě popsaná jako pointy, kde jsme hledali indicie, navádějící nás postupně k pokladu. Velkou část naší expedice nás vezl autobus, ale v místě, kde cesta byla již nesjízdná, nezbývalo nic jiného, než se vydat k pokladu do hluboké džungle a rozlehlých travnatých stepí. Zrádný terén jsme překonali s přehledem a poklad jsme také objevili. O odpolední zábavu se postaral mistr kouzelnický, který za námi do tábora přijel, a i když netahal z klobouku králíky bavili jsme se báječně. Celý skvělý den jsme zakončili u táboráku za libé vůně opékaných špekáčků a Jéňova hudebního doprovodu. 

snídaněšvédský stůl
obědgulášová polévka, ovocné knedlíky s meruňkami
večeřehovězí plátek na česneku, brambory, špenát

pátek – poslední, třináctý táborový den

Tentokrát nás rozcvička neminula a my se probouzeli za zvuků indické hudby a Ónovy rozcvičky. Po snídani jsme řešili první zadaný úkol dne. Každé družstvo vyrábělo svého jedinečného boha ze všeho, co našlo. Někteří ozdobil svého kamaráda, jiní vyráběli bůžka ze dřeva, krepáku a vlny. Po odpoledním klidu jsme hlavně balili, uklízeli a užívali jsme si poslední pěkné odpoledne u bazénu. Během dne jsme stihli i další dvě převážně sportovní aktivity – hod balónků s obarvenou vodou na cíl a tradiční indickou hru KABALI. Během večerního nástupu jsme hodnotili, odměňovali nejlepší družstva i jednotlivce a loučili se s právě končícím táborem. Na závěr jsme si užili diskotéku pod širým nebem. 

snídaněšvédský stůl
obědzeleninový vývar, plněné bamorové knedlíky uzeným masem a zelí
večeřevepřový plátek na žampionech a rýže

sobota – odjezd, čtrnáctý táborový den

Milí rodiče, přátelé a příznivci. Nastal nám den loučení s táborem v Líchovech. Na ráno nám zbyla už jen snídaně a naložení zavazadel do autobusu. Je to zvláštní čas. Po 14 dní jsme byli zvyklí se denně potkávat a zažívat spusty společných zážitků. Nyní toto vše končí a začíname se pomalu vracet do našich všednodenních životů. Díky moc všem, kteří se podíleli na přípravě tohoto tábpra. Díky moc také všem, kteří se tohoto tábora účastnili. Byl to skvělý čas. Líchovy 2018 končí. Ať žijí Líchovy 2019!!!