Líchovy 2019 – letní tábor (14 dní)

20. června – 3. srpna 2019
Na letošní tábor se přihlásilo 29 klientů a celkově 21 asistentů. Pokud se Vám naše příspěvky líbí, neváhejte komentovat a případně lajkujte naš Facebook.
Tešíme se na Vaše komentáře!

Aktuální dění z letního tábora v Líchovech – živý deník.

Doktoří a Doktorky

Muňky

Silvie Humlová
Věruška Šenkýřová
Lucka Dědečková
Markéta Kočová
Břetislav Jetel
Ondřej Bystřický
Martin Slavík
Aleš Vlasák
Zdeněk Jaroš

Nosní dírky

Hana Bobvošová
Nela Varmužová
Tereza Koňaříková
Luboš Pavlíček
Marek Bradáč
Tomáš Hoidekr
Jan Bulíř
Tomáš Soukup
Jana Hrudková
Martina Škaloudová

Spermíci

Sabča Majerechová
Marcela Poštůlková
Jana Roučková
Míša Zazvonilová
Andrea Sabová
Verča Machačná
Láďa Sviták
Láďa Kantorík
Víťa Kouřil
Jan Matys

Pokusné objekty

Michaela Kirschová
Kristýna Drapačová
Eliška Lukášová
Olga Mečířová
Markéta Fejtková
Michaela Soukupová
Katka Zelenková s Eliškou
Andrea Fizérová 
Ludmila Kantoríková
Iva Reichová
Petra Bergmanová
Hanka Bystřická

Jiří Blekta
Ondřej Dragoun
Karel Tománek
Vlastík Baník
Honza Borovička
Tomáš Hendrych
David Polák
Jan Trejbal

sobota – příjezd do rekreačního střediska

Naše dobrodružství začalo dnes ve 13 hodin v Liberci na Rybníčku. Když jsme se všichni setkali na místě určení a vyřídili veškeré formality, tak už na nás čekal autobus. Stačilo jenom nasednout, rozloučit se a vyrazit vstříc novým zážitkům. Cesta byla dlouhá, bezproblémová a svižná. Všichni jsme se aklimatizovali a naladili na táborovou náladu. Po příjezdu do tábora v 17 hodin se konalo rychlé rozdělení pokojů a vybalování. Poté, když jsme se všichni zabydleli, tak nás čekala večeře, ke které jsme měli guláš s vepřovým masem a těstovinami. Po večeři jsme se šli po dlouhé a horké cestě autobusem ochladit do bazénu. Když jsme se ochladili na provozní teplotu, tak proběhl první večerní táborový nástup, kde jsme se dozvěděli celotáborové téma. Tématem letošního táboru je lidské tělo. Po nástupu jsme dostali pozvání od místních chatařů, abychom se k nim přidali na živou kapelu, která zde hrála. To jsme samozřejmě nemohli odmítnout. Tak jsme roztancovali boky a poslechli si hezkou muziku. Potom nás už čekala jenom večerka a zasloužený spánek po náročném dni. 

neděle – Krevní oběh

Krev, to je oč tu dnes běží. Abychom náročný den zvládli, museli jsme nastartovat pořádnou snídaní. Byla možnost volby, a to mezi obloženým talířem nebo vánočkou, což se hodilo, protože spánek a na to rozcvička, ještě k tomu v neděli, to je vysilující. Dopoledne jsme se dozvěděli několik základních informací o krvi a pak hurá na soutěže. Přenášeli jsme kyslík, simulovaly krevní oběh a dopoledne jsme ještě přežili útok virů. Počasí nám moc nepřálo, proto polední klid byl vystřídán krátkou plouživou procházku se sběrem místních lidských orgánů. Pomalé tempo nebylo způsobeno fazolovou polévkou a sekaným řízkem s bramborovou kaší, ale obavou ze záporných bodů. Z nalezených dílů jsme následně v oddílech kompletovali lidská těla a báli se, kolik přebytečných obrázků s orgány bude penalizováno. Negativní myšlenky byly rozptýleny krůtím prsem na čínský způsob doplněný krásně vytvarovanou hromádkou rýže. Na závěr dne jsme si po jednotlivcích jednoduše vyzkoušeli, jak to uvnitř každého z nás funguje a jak je krev důležitá… A ještě na závěr, co by to byl za tábor, aby nebyly oddíly s názvy a k tomu nějaký ten pokřik. Takže tu máme 1-Muňky, 2-Nosní dírky a 3-Spermíky. 

pondělí – poslední kapka krve

Dnešním dnem jsme pokračovali v tématu krve. Náš den začal ranní rozcvičkou, krásnou snídaní ve stylu švédského talíře, ranním nástupem a přípravou na krásný slunný den. Dopoledne nás čekal velmi výživný program. Začali jsme zopakováním podstatných informací o lidském těle, které jsme se dozvěděli den před tím. Poté následovala hra velmi podobná molekulám, jediný rozdíl byl v tom, že jsme se uskupovali podle lidských orgánů. Ani jsme se nenadáli a byla svačina. Po svačině jsme se všichni zapojili do upravené hry „člověče nezlob se“. Během této hry jsme byli figurky všichni a velmi jsme si to užili. Bylo to velmi svižné a vyčerpávající. Po tomto výkonu nás očekával vydatný oběd ve formě Rybího filé s brambory. Odpolední program byl na druhou stranu velmi odpočinkový a relaxační. Zaparkovali jsme u bazénu a užili si krásného letního počasí. Vybarvovali jsme omalovánky, kreslili jsme, vyráběli jsme, koupali se a opalovali. Během tohoto odpočinku jsme dostali velký hlad a na štěstí následovala večeře, ke které jsme měli Hamburskou kýtu s houskovým knedlíkem. Po večeři proběhl večerní nástup. Součástí bylo i hlasování o večerním programu. Vyhrála volba číslo 3, což byla diskotéka. Všichni jsme si společně zatancovali a poslechli si krásnou českou hudbu. Následovala večerka a klidný spánek.

úterý – smyslný mozek 

Další den tábora nám začal jako obvykle snídaní a ranním nástupem. Po ranním nástupu nás čekal velmi informativní a naučný proslov jedné z našich vedoucí, abychom se dozvěděli jak pracuje a funguje lidský mozek. Museli jsme zjistit jak mozek pracuje, protože dnešní programové téma byly smysly. Dopoledne bylo spíše odpočinkové a výtvarné. Vymýšleli jsme co nejvíce slov na písmeno „L“, abychom procvičili mozkové závity. Hráli jsme tichou poštu na zapojení sluchových orgánů a kreslili jsme jak podle nás vypadá lidský mozek. K obědu nám uvařili výbornou gulášovou polévku a šišky s mákem. Jak je zvykem, následoval odpolední klid a bazén, abychom se v těchto letních parných dnech pořádně zchladili. Když jsme se zchladili a dostali do provozní teploty, čekal už na nás odpolední program, kde jsme trénovali všech 5 našich smyslů. Zrak jsme procvičili hádáním různých tvarů a barev, čichali jsme po slepu k různým vůním, poslouchali jsme všelijaké zvuky zvířat, sahali jsme na všemožné objekty a ochutnávali jsme velmi rozmanité jídlo. Během toho jsme museli uhádnout co nejvíce věcí a za každou správnou odpověď jsme dostali body. Po součtu všech bodů se na prvním místě umísti Nosní dírky, na druhém Muňky a na třetím Spermíci. Ani jsme se nenadáli a už byla večeře, ke které jsme měli kuře s bramborovým knedlíkem a bílým zelím. Po vydatném jídle následoval večerní nástup a volnější program. Zahráli jsme si člověče nezlob se a pobavili se záludností políčka vězení. Potom nás už čekala jenom večerní hygiena a večerka. Už aby byl další den tábora, na který se velmi těšíme. 

středa – sportovní oddech 

7:43 rozcvička s Charlie
8:00 snídaně; obložený talíř s tvarohovým závinem
9:00 nástup
9:30 sportovní workshopy; kriket, vybíjená, zmrzlé studio, procházka
12:00 oběd; zelná polévka, rizoto z vepřového masa a okurko-rajčatový salát
13:00 polední klid
15:00 bazénové radovánky
17:00 transport krve; devadesáti metrovým potrubím přímo zraněnému do těla
18:00 večeře; hovězí na česneku, brambor se špenátem
19:00 večerní nástup
19:30 živá hudba v podání kapely Septima
23:00 prodloužená večerka
23:02 ze všech pokojů se line hluboké chrápání

čtvrtek – mimotělní oběh 

Vstali jsme… A teď už pěkně spinkáme. Včera to bylo s chrápáním, nyní je to s ohlušujícím chrápáním. Jo, abych nezapomněl. Rozcvička proběhla překvapivě v plném počtu. Snídaně byla nečekaně obměněna skořicovou pletýnkou a ještě k tomu byla játrová paštika. V očekávání výletu do útrob přehrady Orlík, se část klientů rozhodla relaxovat v bazénu a druhá část odpočinkem u bazénu. Zpáteční cesta z výletu skončila tak trochu neočekávaně. Pan řidič nás vysadil kousek od tábora, což ne všichni odhalili. Vydali jsme se `zkratkou` směrem k táboru. Cestou jsme snědli kuřecí řízek s chlebem, čokoládovou sušenku a většina si ještě dala jablíčko. Se západem slunce jsme dorazili na krásnou louku na kopci, kde nás čekalo další překvapení, živá hudba. Lahodný zpěv nás provázel až do příjezdu místního, nám známého hvězdáře z nedaleké hvězdárny, který nám podal vyčerpávající přednášku o našem Slunci, Zemi, planetách, zabrouzdali jsme i do jiných galaxii a také tam zaznělo něco o černých dírách. Kdo chtěl, mohl se kouknout vlastním očkem do objektivu zacíleným na jasný, světlý objekt, který byl našimi předky pojmenován jako Jupiter. Závěrečná část cesty vedla černočerným lesem. Spříznění hodní lesní tvorové nám pěšinku pěkně označili barevnými světýlky. Naneštěstí bylo občas ticho přerušeno hýkáním šakalů, houkáním sov a jiné noční havěti. Bohužel se někteří jedinci z našich řad nevyhnuli vyděšeným výkřikům. Do tábora jsme dorazili v plném počtu.

pátek – atestace 

Je kritický sedmí den. Skoro bych řekl, že jako každý jiný táborový den. Sil ubývá, tak to vezmeme zjednodušeně a snad se to nezvrhne ve zdlouhavé vyprávění jako některé předchozí články v našem deníčku. Kuchyň si pro nás ráno připravila tradiční obložený talíř a ani nikomu nevadilo, že ranní hodování bylo posunuto na devátou hodinu. Rozcvička byla zrušena a tudíž jsme mohli s plnými žaludky rozmělněné stravy, jít na ranní nástup, kde jsme se dozvěděli, co budeme dělat načatý táborový den. Dopoledne jsme vylepovali do připravených políček obrázky s lékařskou tématikou a sbírali lístečky do tomboly. Soutěž byla časově náročná. Nedokončili jsme. Šli jsme totiž na cibulačku a dušenou mrkví s bramborem. Odpočatí, po poledním klidu, jsme v hojném počtu vzali útokem bazén a ten kdo nemohl nebo nechtěl, tak kreslil nebo navlékal korálky. Po večerním vepřovém na houbách s rýží došlo na kratičkou divadelní kulturní vložku apak vypukla očekávaná tombola, kde vyhrával každý. Na očích klientů byla vidět neskrývaná radost z vyhranných cen, takže večerní hygiena probíhala s radostí a úsměvem na rtech. Věříme, že i doma budou všichni nadšeni z nových `věciček`…

sobota – vánoce 

Osmý den jsme zahájili rozcvičkou, která byla vedena v duchu vánočních příprav. Teploměr po celý den ukazoval sedm stupňů pod nulou, teplotu i na štědrý den nevídanou. Dopolední program byl zasvěcen smejčení, čančání a ladění té správné vánoční atmosféry. Do příprav se zapojili i chataři ubytovaní ve středisku. Celý objekt a okolí se do oběda proměnilo v zimní palác ověnčený rampouchy, světelnými řetězy a zářivými hvězdami. Po obědě, během nějž se podávaly boloňské špagety jsme se oddali odpočinku, abychom si mohli část odpoledne „zabruslit“ v bazénu. Stejně jako v prosinci jsme se těšili na nadcházející večer. Nechyběly řízky, ba i vánoční cukroví provonělo naši jídelnu. Po vydatné večeři jsem si připomněli některé vánoční tradice. Věštili jsme z litého vosku, děvčata házela střevícem, pouštěli jsme skořápky a nechybělo ani jmelí a polibek pod ním. S přibývající tmou celý areál stále více osvětlovala řada řetězů. A co by to bylo za Vánoce bez dárečků a pohádky? A když pohádka, tak jedině Tři oříšky pro Popelku. A pod širým nebem jsme tuhle pohádkovou klasiku ještě nikdy neviděli. Prožili jsme krásný, sváteční den, pravé australské Vánoce.Poznámka redaktora: V textu není zmíněná skvělá koulovací akce, která proběhla po večeři.

neděle – srdce 

Je totiž neděle a mám dost času…čili dnes bez rozcvičky. Dnes se nesl den v rytmu srdcebeatu. Jak funguje srdce a jak poskytnout první pomoc, o tom nás poučilo duo Míša a Míša. Hra, kdy jsme přečerpávali „krev“ z komor do síní a ze síní do komor a následně do mozku nás dostala a souboj mezi jednotlivými týmy byl nelítostný. Vynikající rajská omáčka s těstovinou nám doplnila energii a odpoledne jsme mohli strávit u bazénu a pustit se do dalšího srdečního klání. A abychom procvičili i mozkové závity dali jsme si po večeři vědomostní kvíz. Neděli jsme si užili opět naplno a plni nedočkavosti co nás čeká zítra jsme ulehali večer do svých postelí. 

pondělí – letní kino 

Začátek druhého a posledního týdne našeho tábora byl opět plný zážitků a aktivit. Po vydatné snídani jsme se rozdělili do tří týmů a každý si mohl vybrat podle své nálady aktivitu nebo workshop. První tým odešel na hřiště si protáhnout svoje svaly a zahrát si fotbálek a kriket, další dva týmy se věnovaly kreativnímu tvoření a vyráběly ozdobné kolíčky nebo slizovaly. Po plněných bramborových knedlících a poledním klidu jsme se vyřádili u bazénu, malovali na trička a vůbec si užívali odpolední prázdninové pohody. K večeři nám kuchař připravil španělské ptáčky s rýží. Zlatým hřebem dne byla pozvánka do letního kina s popcornem na komedii LOVEní a improvizovaná diskotéka s Jéňou a jeho kytarou. 

úterý – výlet 

Hned po probuzení jsme museli zaktivizovat své smysly, dnes jsme je jitřili dvojnásobně. Jak důležitý je hmat, čich, chuť, zrak a sluch jsme si ověřili během dopoledních aktivit, které si pro nás připravila Iva. Po vynikajícím obědě nás čekal odpočinek, sice o hodinu kratší než obvykle, ale s vidinou toho, že nás čeká výlet, nás to vůbec netrápilo. Ve dvě hodiny jsme se nalodili do autobusu, který nás odvezl do nedalekých Sedlčan. Kašna na náměstí ve stínu lip byla v parném dni učiněnou oázou. Komu nestačil vlahý vzduch sedlčanské kašny, osvěžil se vynikající zmrzlinou z nedaleké cukrárny. Příjemně uondaní jsme se vrátili na večeři zpět do střediska. Večerní program byl zasvěcen karaoke. Výkony všech vystupujících hodnotila porota a celý večer se nesl ve veselé atmosféře a ve stejném duchu jsme ulehli s úsměvy na tvářích do peřin.

sředa – plíce 

Ráno nás sice vítalo sluníčkově, ale brzy po snídani se nebe začalo mračit a dřív, než jsem se mohli ponořit do tématu dnešního dne, začalo pršet. Dopolední program o PLICÍCH si připravila Katka. Po krátké teorii jsme si při nafukování balónků procvičili něco o kapacitě plic, při propichování balónků si vyzkoušeli pneumotorax a přenášením balónků z místa na místo jsme si demonstrovali transport kyslíku do plic. Pak začalo pršet a my se museli schovat pod střechu. Po poledním klidu jsme pokračovali v karaoke z předcházejícího dne. Zúčastnili se skoro všichni a výkony byly úžasné a vyrovnané. Po vynikající večeři David s Honzou zakončil den soutěží MÁME RÁDI ČESKO, ve které zvítězilo družstvo Nosní dírky. Báječným překvapením byl příjezd Karla Jedna, Karla Dva a Evičky. A Karel Jedna byl pro změnu báječně překvapený narozeninovým přáním a originálním dárkem.

čtvrtek – ledviny 

Dnešní ranní rozcvička dávala tušit, že bude prima celý den. Vzhledem k tomu, že na programu byla vylučovací soustava, po rozcvičce a snídani jsme se vydali na výpravu za ledvinovou kolikou. V přilehlém okolí střediska jsme hledali ledvinové kameny, které jsme využili v dalších dvou disciplínách, které si připravil sehraný tandem Dejv a Týna. Dopoledne uteklo rychlostí nevídanou. Polední klid jsme uvítali a nabrali síly na odpolední párty u bazénu. Dobrá nálada nás provázela celý den a večerní táborák s opékáním buřtů a Jendovým hudebním doprovodem. Předposlední den tábora jsme si opravdu náramně užili.

pátek – den naruby 

Jednou to přijít muselo, nastal den z celého tábora nejsmutnější, ten poslední. Hned na ranním nástupu jsme věděli, že celý den bude veliká legrace. Dopoledne jsme měli celé naruby. Na celé dopoledne jsme si s vedoucími prohodili role. Připravili jsme jim zábavný kvíz a živé člobrdo. Po poledním klidu si ti nejodvážnější z nás užili ještě naposled bazén a pak už jsme se chtě, nechtě museli pustit do balení. Na závěrečném nástupu jsme si rozdali ceny za úklid a celotáborovou hru, ale vlastně nám bylo jedno, jestli byli první Muňky, Spermíci nebo Nosní dírky, celý tábor jsme si užili na jedničku a byli jsme zase rádi spolu. Společné chvíle jsme završili diskotékou. A i ty největší tvrďáky kteří během diskotéky neuronili ani slzu, na stopro dojal Jenda svou písničkou Abeceda. Ulehali jsme plni nedočkavosti, co si na nás opět vedoucí příště připraví.